неделя, 12 септември 2010 г.

КХЛ - сезон 2010 – 2011 (2-ра част)



След като в първата част ви представихме формата на КХЛ, участниците в нея по конфедерации и дивизии, сега ще обърнем по-детайлно внимание на основните претенденти за шампионската титла. Ще представим главните действащи лица в тях, кои тимове могат да поднесат изненада и кои ще търсят сигурност и утвърждаване.

Основните фаворити тази година могат да се разделят на две групи. Едните са длъжни да използват потенциала, който имат, а другите да го развият във възможно по-голяма степен. Три са отборите, за които може да се каже, че всичко освен титла ще е провален сезон, но трофеят е един и само един измежду СКА (Санкт-Петербург), настоящият шампион Ак Барс (Казан) и Салават Юлаев (Уфа) ще го има в ръцете си. В тима от Петербург бяха привлечени имена като вратаря Евгени Набоков, защитника Денис Гребешков и нападателя Максим Афиногенов. Все хокеисти имащи основни роли в отборите си в НХЛ и националния тим на Русия. Към тях се добавят и вътрешните трансфери на нападателите Матиас Вейнхандъл, идващ от Динамо (Москва), Тони Мортенсон от Казан, Виталий Вишневски от Локо (Ярославъл). С тези попълнения и с ударната тройка от миналия сезон Яшин – Чаянек – Сушински и най-силния бранител в Лигата – Сергей Зубов, който може да пропусна старта заради травма, момчетата на треньора Айван Заната би трябвало поне да играят финал. Хубаво е да се отбележи, че Набоков има много силна алтернатива във взетия това лято чешки страж – Якуб Щепанек, който по време на контролите даде заявка дори за титулярния пуловер. Иначе към момента тимът все още не изглежда напълно сработен, но с течение на времето това със сигурност ще стане. Все пак пиковата форма трябва да бъде достигната по време на плейофите, а не както миналия сезон СКА проведе редовния сезон ударно, а после за втора поредна година тимът отпадна в първия стадий на елиминациите. Ако и тази година „питерските армейци” разочароват президента си Александър Медведев (шеф и на КХЛ) се говори шеговито, че той ще закрие Лигата.

Настоящият носител на Купа „Гагарин” Ак Барс  несъмнено ще иска да направи хеттрик от титли и определено има потенциала да го направи. Считания за най-качествен клубен треньор в Русия – Зинитула Билялетдинов успя да запази отбора си на 90%. Освен това в Казан бе привлечен и водещият голмайстор на Лигата в последните две години словакът Марсел Хоса. Имайки в предвид, че тройката Морозов – Капанен – Зарипов се разбира със затворени очи, остава да чакаме Хоса и другото силно ново попълнение Алексей Терешченко да „смажат” още по-добре отделните части на машината управлявана вещо от Билялетдинов.
Салават Юлаев след титлата си в руската Суперлига през 2008 година така и не може да оправдае очакванията на феновете и ръководството за хегемония в КХЛ. На кормилото на уфинци е треньорския дует от „сборная” – Вячеслав Биков и Игор Захаркин. Тандемът задържа в състава провелия блестящ сезон норвежец Патрик Торесен. За да се увеличи и без това голямата ударна мощ бяха взети габаритният Александър Свитов, енергичният Олег Саприкин, техничарят от Едмънтън Ойлърс Роберт Нилсон и може би най-добрият изпълнител на наказателни удари в първенството Якуб Клепиш. Очаква се Саприкин да бъде вкаран в една тройка с Александър Радулов, с когото взаимодействат успешно в мачовете си за Русия. В тима разполагат и с други много опитни и доказали се имена като Виктор Козлов, Сергей Зиновиев (лекуващ контузия в момента), Олег Твердовски, Дмитрий Калинин. Така че пътят към този състав и Биков е само един – към върха. За юлаевци можем да вметнем, че миналите две години отборът печелеше редовния сезон, но после дори не стигаше до решителната битка за титлата. Сега ще видим учат ли се от грешките си г-та Биков и Захаркин.

Следващите няколко отбора са от споменатата втора група фаворити. Тук дебнат съставите на Авангард (Омск), Металург (Магнитогорск) и  Локомотив (Ярославъл). В състава на първите играе Яромир Ягър – това казва всичко. С такъв лидер всеки отбор би могъл да претендира за нещо голямо,а особено „ястребите”. В състава се завръща един от любимците на публиката Алексей Калюжни. Той вероятно ще заиграе в едно звено с Ягър и друг новобранец в тима – Роман Червенка, който заменя напусналия си сънародник Клепиш. Друг новопривлечен нападател като Александър Пережогин ще подсили втората атакуваща тройка, където са признатите вече Курянов и Попов. На вратата е сигурният Кери Рамо, който има два сезона в НХЛ за Тампа Бей. В тима воден от Раймо Суманен играе и човекът с най-мощен удар в шампионата защитникът Денис Куляш. Време е вече отборът да направи по-голям замах, още повече, че това ще е и последният сезон на Ягър в клуба.

Металург, въпреки че се раздели с най-резултатния си хокеист в последните години Ян Марек отново ще се бори за купата. При „металурзите” играе един от „динозаврите” в световния хокей – Сергей Фьодоров, а до него са и изобретателни играчи като Алексей Кайгородов, Томаш Ролинек и Станислав Чистов. Братът на бившия играч на Детройт -  Фьодор също е ключов елемент, а такива трябва да станат и новопривлечените Мика Ханула и Петри Контиола.
Локомотивци се представят стабилно в продължение на доста години. Две поредни – през 2008 и 2009 играха финали. През трансферната кампания в Ярославъл дойде легендата Повол Демитра, също и Карел Рахунек от Динамо (М), Йере Лехтеря от Тапара (Финл.), опитният Королюк от СКА. Тимът бе напуснат от силните играчи Иргл, Зедник, Вишневски, Афанасенков. Но потенциал за още един финал отбора има. Все пак останаха доста играчи, които бяха лицето на Локомотив в последните години и които ще бъдат такива и през новата кампания.

От съставите на ЦСКА (Москва), съгражданите им от Спартак с неостаряващата легенда Доминик Хашек, Атлант (Моск. Обл.) и обединеният ОХК Динамо (Москва) може да се очаква всичко. Преди години определено някои от тези клубове не бяха дори фаворити, те бяха лицето и историята на съветския и руския хокей. Времената обаче се менят, с което и традициите. „Армейците” и младият им наставник Сергей Немчинов имат амбицията да върнат славата на тима, а за тази цел в ръководството са класиците в този спорт: Вячеслав Фетисов, Сергей Макаров, Алексей Касатонов и Валери Буре. Много е вероятно в тима да дойде и друга известна личност дала не малко на отбора, но в ролята на играч – става дума за Вячеслав Козлов от Атланта Трашърс, който преди дни обяви решението си да се върне в Русия, а с оглед на приятелството му с част от ръководителите на ЦСКА е ясно къде ще заиграе 38 годишния ветеран.  Спартаковци под вещото ръководство на пан Милош Ржига без големи финансови средства успяват да налагат собствен стил и да са прът в колелата на не един фаворит. При тях основната движеща сила идва от словашката диаспора  при червено-белите – Радивоевич, Ружичка, Обшут, Цибак, която след идването на великия Доминатор вече ще е чехословашка. Внимание буди и изгрялата звезда на Кирил Князев, който стигна и до руския национален тим. За съжаление на червено – бялата публика обаче Князев и Ружичка (счупил ребро в последната контрола преди сезона в мача с ЦСКА) ще влязат в игра в течение на първенството, като все още не се знае в кой етап. В ОХК ситуацията не може все още да се определи. Това ще стане по време на сезона, когато клуб, привърженици и ръководство трябва да станат едно цяло. Нещо, което в момента не е, заради обединението им с ХК МВД. Коз за динамовци е хитростта на треньора Олег Знарокс. Атлант също има аргументи, и игрови и организационни, но там все нещо пречи за значим успех. Големи амбиции заявяват от челябинския Трактор, където от тази година ще играят много опитни местни хокеисти, които се връщат за да възвърнат традициите на клуба. В този отбор е и най-голямата изгряваща надежда на руския хокей 18 годишният Евгени Кузнецов, който бе избран на драфта в НХЛ от Вашингтон, но за сега остава в Русия.

Останалите отбори едва ли ще имат сили да изненадат с нещо. Донякъде по-опасни са отборите на Нефтехимик (Нижнекамск), Сибир (Новосибирск), Динамо (Рига) и отборът на Торпедо (Нижни Новгород). Амур (Хабаровск) пък определено ще разчита на своите домакинства, защото часовата разлика и разстоянието между Хабаровск  останалите градове скапва играчите на гостите по още преди да е започнал мача. Това обаче важи за хабаровчани и в обратен ред. Проблеми в последните месеци имаха минското Динамо и Барис (Астана), така че сега за тях добре ще е да са в най-добрия случай близо до зоната за плейофите. Неясно е и състоянието на друг средняк Северстал (Череповец).

Отново около дъното на таблицата ще гравитират тимът в който ще се изявява и играчът с българско потекло Ангел Крстев -  Автомобилист (Екатиринбург), Витяз (Чехов), Металург (Новокузнецк). Новакът в Лигата – Югра (Ханти-Мансийск) ще трябва да провери амбициите си дали е готов да играе редом до големите отбори  в КХЛ. Не е лошо да се спомене и че Витяз е клубът с най-много наказателни минути и отстранени играчи  в първенството. Половината от състава са от т.нар. тип „tuff guy” (таф гай – в превод „здрави момчета”), които не броят головете и асистенциите си, а колко нокаута и счупени зъба на противници са докарали на противниците си. Едва ли тази година ситуацията ще е по-различна.

Дали своеобразното въведение в дебрите на КХЛ ще опише това, което ще се случи на практика ще покажат времето и мачовете. Теорията, списъците с играчи, звезди и исторически наследства не играят голяма роля в практиката на леда и около него, където със сигурност ни очакват горещи сблъсъци, зрелища, изненади, вдъхновени изпълнения, разочарования и удовлетворения от една от най-великите игри – Хокея на лед и Континенталната Хокейна Лига.

Програма за първия кръг:
08.09.2010г. – Ак Барс – ОХК Динамо (Москва) – двубой за Купата на откриването
09.09.2010г. – Амур – Сибир, Металург (Мг) – Автомобилист, Салават Юлаев – Трактор, СКА – Динамо (Р), ЦСКА – Спартак, Динамо (Минск) – Торпедо
10.09.2010г. – Амур – Сибир, Ак Барс – Витяз, Нефтехимик – ОХК Динамо

Няма коментари:

Публикуване на коментар